Karnım da Doysun Ruhum da!

Psikologdan Beslenme Semineri
Karnınız acıkınca doğaya çıkıp avlanmanız gerekseydi, ne sıklıkta yemek yerdiniz? Çok acımasız oldu. Basitleştirelim.

Evinizden ve işyerinizden en yakın markete 20 dakika yürümek gerekseydi ve sınırlı yiyecek alma hakkınız olsaydı ne sıklıkta atıştırırdınız?

Peki hiç kilo alma kaygınız olmasaydı nasıl beslenirdiniz?

Bu sorulara verdiğiniz cevapları şimdiki durumunuzla karşılaştırınca neler fark ediyorsunuz?

Yemek yemek, yaşamsal bir ihtiyacın karşılanmasını sağlıyor. Beslenme ise çok daha karmaşık bir konu. Hem bir davranış, hem de bireysel tercihlere bağlı bir alışkanlıklar bütünüdür.

Beslenmek hem bedenimiz için gereklidir, hem de ruhumuz için. Yoksa açlık başlıyor. Bedensel açlık ruhumuzu yoruyor; ruhsal açlık ise bedenimizi ağırlaştırıyor. Çünkü ruhun doymaması kilo aldırıyor.

Çözüm olarak bedeni aç bırakmayı deniyoruz; o da ruhumuzu daraltıyor. Kısır döngü başlıyor. Sonunda, ne karnımız doyuyor ne de ruhumuz.Bu nedenle beslenme konusu ilgi çekici.


Bu seminerin konusu ‘beslenmenin psikolojisi’.

Beslenme davranışı ve duygularımız arasındaki bağlantıyı daha net görebilmek istiyorsanız 17 Mart Pazar günü bize katılabilirsiniz.

Saat 13:00’te Diyetisyen Pınar Ergül – Alsancak Ofis.

15.00’e kadar birlikteyiz.

10 Kişilik yerimiz var.

Kayıt için: 0553 447 73 31

Seminerdeki bazı başlıklar şöyle:

  • Yiyecekler ruh halimizi nasıl etkiliyor?
  • Duygusal yeme nedir? Nasıl azaltılabilir?
  • Ruh halimiz beslenmemizi nasıl etkiliyor?
  • Diyet psikolojisi nedir? İrade ne işe yarar?
  • Beslenme alışkanlıklarını kalıcı şekilde değiştirmek mümkün müdür?
  • Sezgisel yeme nedir?
  • Neden sürekli yemek düşünüyoruz?
  • Yemek konusunda kendimi nasıl kontrol edebilirim?

Semineri hazırlayan hakkında bilgi:
Merhaba, ben Özlem DEMİRCİ. Mesleki geçmişimden bahsetmek isterim. 2007 Yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olunca psikolog oldum. 2010 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Klinik Sinirbilim Yüksek Lisans eğitimini tamamlayınca da uzman psikolog oldum. 2011 Yılından beri klinik alanda bireysel seanslarıma devam ediyorum. EMDR Terapisi ve psikodrama grup terapisi yöntemlerini kullanıyorum. Psikodrama alanında eğitim ve süpervizyon almaya devam ediyorum. Yemek yemeyi severim ve her kadın gibi ergenliğimden beri kilo vermeyi hedeflediğim dönemler oldu. Bunun için sağlıklı beslenme konusunda bilgi edinmeye başladım. Ancak son birkaç yıldır işin psikolojisi daha çok ilgimi çekmeye başladı. #Karnımdadoysunruhumda etiketiyle paylaşımlar yapmaya başladım. Bu doğrultuda ‘beslenme davranışı doğalına yaklaştırmayı’ amaçlayan 10 haftalık bir psikodrama grubu yönettim. Seminer ve grup terapilerine devam etmeyi gönülden istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.