Aktif karbon nedir ?

 Aktif karbonlu hamburger ekmekleri, aktif karbonlu dondurma küllahı ve dondurma , aktif karbonlu makaron bunları görünce artık dedim ki herşeye aktif karbon girmeye başladı  sağlıklıdır diye tüketiyorsunuz. Hemen konuya açıklık getireyim istedim .

Aktif karbon içmek en populer detox çeşitlerinden biridir. Aktif kömür, odun ya da diğer karbonca zengin materyalin yüksek sıcaklıkta yakılması sonucu elde edilen siyah ve kokusuz tozdur.

Aktif karbon marketlerde pek çok şekilde satılabiliyor. Sıvı, kapsül veya toz halde aktif karbon bulmak mümkün.

Lakin sağlık açısından kullanımı en uygun olanları hindistan cevizi kabuğu, odun veya doğal kaynaklardan elde edileni imiş. Aktif karbon eczanelerde veya e-ticaret sitelerinde de satılıyor.

Aktif karbon fiyatı 1 kilogram fiyatı 40 ila 50 TL arasındadır.


Aktif kömürün ilaçlarda kullanılması vücudunuzdaki toksini atıyor şeklinde algılanmıştır.

Fakat bilimsel araştırmalara bakılacak olunursa, gerçek  böyle değildir.

Gerçek şu ki, sağlıklı bir hayat için aktif kömüre ihtiyacınız yok, iyi hissedin ve kilo verin ama unutmayın ki her gıda yada tek gıda ile mucize beklemeyin, dönemsel popüler olan tek çeşit çayralara besinlere haplara ilaçlara meyvelere sulara inanmayın .

Bu demek olmuyor ki deneyemezsiniz, diğer bazı maddelerin tüketiminin aksine, aktif kömürün tüketiminde hiç bir zarar yoktur. Denemek istiyorsanız deneye bilirsiniz.