Detoks Nedir?

Detoks (Detox) Sağlık ve güzellik dünyasında popüler bir kelimedir.

Detoks demek, kelime anlamı olarak birtakım zararlı maddelerden arınmak demek. Temelde vücudumuz doğal olarak önemli iki organ olan karaciğer, böbrek ve hücrelerde bulunan detoksifikasyon enzimleri sayesinde “arınma” işlemlerini yapabilir.

Detoks deyince aklınıza sadece günlerce meyve-sebze sularının tüketildiği tekdüze programlar gelmesin.

Detoks, bilinenin aksine aksine sağlıklı ve doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer alması anlamına gelmektedir.

 Her gün sebze tüketmeye özen göstermek, meyve tüketimini posası ile birlikte tüketmek, kolesterol seviyesi yüksek kırmızı et tüketimi yerine Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balığı tercih etmek, kafeinli içecekler ve alkol tüketimi yerine su, bitki çaylarına ağırlık vermek, şeker ve şekerli besinler yerine karbonhidratın en zengin kaynakları olan tam tahıllı karbonhidratları tercih etmek gibi küçük beslenme önerileriyle daha sağlıklı bir yaşam ile ruhen ve bedenen arınmış hissetmektir.

   Neden detox yapmalıyız

İnsan vücudu, detoxa ihtiyaç duymadan kendini temizleme kapasitesine sahiptir. Ancak sorun günümüzdeki pek çok bireyin yoğun iş temposu içinde stresli ve hareketsiz bir yaşam , sigara ve alkol kullanımı, rafine şeker ve yağlı besinlerin tüketilmesi ile  birlikte yetersiz beslenme ve  bir de çevrenin olumsuz koşulları, vücuda alınan metabolik atıkların birikmesi ile hastalıkların artması eklenince detoxa ihtiyaç artabilir.

     Detoxu ne zaman yapmak gerek

   Detoks, her mevsim yapılabilir. Ancak detoks programı ile hedef kilo kaybetmek değil, sadece vücudu dinlendirmek, arındırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek olmalıdır. Brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar,ıspanak, soğan ve kereviz gibi sebzeler detoxa yardımcı olur.

Detoxun faydaları?

Daha kolay bir sindirim ve besinlerin daha iyi alınması.

Toksinlerin kolay bir şekilde atılması.

Fiziksel ve ruhsal olarak daha dinç hissetme ve daha yüksek konsantrasyon.

Enerjinin artması ve daha canlı hissetme

Daha güçlü bağışıklılık sistemi

Daha kaliteli uyku

Kafein, şeker, un ve alkole olan bağımlılığının azalması

Alerji ve diğer sağlık sorunlarının azalması

Ödem, gaz ve şişkinlik şikâyetlerinin azalması

Pınar ergül beslenme ve diyet merkezi olarak

Detox work shop ve Detox kamplar düzenliyoruz

Program akışımızda

Detoxa yönelik beslenme

Söyleşi

Doğru nefes teknikleri

Yoga

Meditasyon

Doğa yürüyüşü yada yüzme

Pilates

olmak üzere kalmalı yada günü birlik Çeşme / Alaçatı ya da Urla’da bu etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz.