Fodmap Diyeti Nedir?

Düşük FODMAP diyetinin irritable bağırsak sendromunu (IBS) ve ilgili semptomları tedavi ettiği klinik olarak kanıtlanmıştır.

 Genellikle IBS rahatsızlığı olanlar da SIBO’da görülebilmektedir. Bu karbonhidratları yüksek gıdaları azaltmak sindirim sistemini iyileştirebilmektedir.

YÜKSEK FODMAP İÇEREN BESİNLER

Meyveler: Elma, elma püresi, kayısı, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, konserve meyve, hurma, incir, armut, şeftali, karpuz

Tatlandırıcılar: Fruktoz, bal, yüksek fruktoz mısır şurubu, ksilitol, mannitol, maltitol, sorbitol.

Süt ürünleri: Süt (inek, keçi ve koyun), dondurma, yoğurt, ekşi krema, yumuşak ve taze peynirler ve peynir altı suyu protein takviyeleri.

Sebzeler: Enginar, kuşkonmaz, brokoli, pancar, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, sarımsak, rezene, pırasa, mantar, bamya, soğan, bezelye, arpacık.

Baklagiller: Fasulye, nohut, mercimek, kırmızı barbunya fasulyesi, kuru fasulye, soya fasulyesi.

Buğday: Ekmek, makarna, kahvaltı gevrekleri, ekmeği, gofretler, krepler, krakerler, bisküviler.

Diğer tahıllar: Arpa ve çavdar.

İçecekler: Bira, şarap, yüksek fruktozlu mısır şurubu ile alkolsüz içecekler, süt, soya sütü, soda meyve suları.

Düşük bir FODMAP İÇEREN BESİNLER

Et

Balık

Yumurta

Kraker, Glutensiz

Yulaf Ezmesi

Şekersiz Tahıl (Düşük FODMAP Tahılları)

Yapraklı Yeşillik

Havuç

Pirinç Veya Glutensiz Erişte

Zeytin

Yer Fıstığı

Patates

Kabak

Kinoa

Tohumlar

Bazı Meyveler (Yaban Mersini, Üzüm, Portakal Ve Çilek)

Çalışmalar FODMAP’ler ile gaz, şişkinlik, mide ağrısı, ishal ve kabızlık gibi sindirim semptomları arasında güçlü bağlantılar olduğunu göstermiştir.

FODMAP’lar ayrıca bağırsaklara sıvı çekerek ishale neden olabilmektedir.

Düşük FODMAP diyeti, diğer sindirim problemlerini kapsayan bir terim olan diğer fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar (FGID) için de faydalı olabilir (1). Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar barsak hastalıkları (IBD) olan insanlar için faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

FODMAP’lar sorunlarınızın nedeni ise, birkaç gün kadar kısa bir sürede rahatlama yaşayabilirsiniz.

Birkaç hafta sonra, her defasında bir tane olmak üzere, bu yiyeceklerin bazılarını tekrar ekleyebilirsiniz. Bu, hangi yemeğin belirtilerinize neden olduğunu belirlemenizi sağlar.

Bazı yiyecek türlerinin sindiriminizi kuvvetli bir şekilde bozduğunu tespit ederseniz, kalıcı olarak bundan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Başlamak ve düşük FODMAP diyetini kendi başınıza takip etmek zor olabilir. Bu nedenle, bu alanda eğitilmiş bir doktor veya diyetisyen tavsiyesi almanız önerilir.